Syndrom vyhoření patří mezi velké strašáky moderní doby. Jeho nástup může být doslova „plíživý“ a následky dost nepříjemné. Co vůbec syndrom vyhoření je a co ho způsobuje?
Co je syndrom vyhoření a jaké jsou jeho příčiny
Obecně se syndrom vyhoření chápe jako citové a mentální vyčerpání nebo vyprahlost. Nejčastější příčinou vyhoření je dlouhodobý pracovní stres. Ten je způsoben zejména následujícími faktory:
- práce s lidmi – to se týká třeba lékařů, operátorů, učitelů, ale i manažerských pozic
- workoholismus
- nadměrné pracovní vytížení – jak ze strany zaměstnavatele, tak i ze strany zaměstnance, který neumí odmítat úkoly navíc
- špatná organizace času
- nemotivující práce
- přílišné počáteční nadšení
- nevyhovující pracovní kolektiv
- špatné finanční ohodnocení a žádné odměny navíc
- nedostatek přátel a celkově nefunkční společenský život
- absence koníčků a mimopracovních aktivit a mnoho dalších
Na vyhoření se tak podepisuje nejen nevyhovující práce, špatný zaměstnavatel nebo kolektiv, ale i přístup člověka k práci a k sobě samému. A právě proto, že pracovní stres má tak širokou škálu příčin, je dost těžké se mu vyhnout.
Předcházejte pracovnímu stresu díky mindfulness. Přečtěte si, jak díky této metodě zvládat stresové situace.
5 stádií na cestě k vyhoření
K syndromu vyhoření se člověk musí „propracovat“. Nejedná se o náhle vzniklý stav. Jaké fáze mu tedy předcházejí?
V téhle chvíli byste měli situaci začít řešit!
Pokud jste v téhle situaci, je to pro vás „za 5 minut 12“ a situaci musíte řešit, jinak se dostaví…
Vyhněte se stresu a relaxujte třeba při četbě romantické knihy Cukrárna v Paříži od Caplin Julie, anebo se nechte unést do světa fantasy knihou Zaklínač od polského autora Andrzeje Sapkowského. Inspirujte se naším výběrem knih, které si můžete koupit za poukázky Edenred Benefits
Velká část z nás používá Edenred Card takřka každý den. Co ale dělat, když se její platnost nachýlí ke konci? I karta, která už si své odsloužila, může být stále užitečná!
Češi si myslí, že dokážou rozeznat zdravé od nezdravého jídla a že mají přehled o zásadách zdravého stravování. To však neznamená, že jim skutečně rozumí a dodržují je.