V minulém článku jsme si vysvětlili, co je to syndrom vyhoření a co ho způsobuje. Tentokrát se podíváme na to, jak se syndromu vyhoření úplně vyhnout a jak pracovat s tím, když už se do stádia vyhoření dostanete.
Jak syndromu vyhoření předejít
Z minulého článku je vám už jasné, že nejlepší je syndrom vyhoření vůbec „nepotkat“. V čem ale prevence vyhoření spočívá? Mrkněte na 5 nejdůležitějších možností prevence:
Tip! Nemáte pracovní benefity? Odkažte své zaměstnavatele na stránky Edenred.
Tip! Žijeme v době internetové, tak proč toho nevyužít? Plánujte si své aktivity do online kalendáře.
Tip! Zjistěte, jaký typ zaměstnance jste.
Tip! Přečtěte si našich 5 tipů jak balancovat profesní a osobní život.
Hlavní projevy vyhoření aneb kdy už je na prevenci pozdě
Vyhoření se projevuje na vašem psychickém i fyzickém stavu a citelně zasahuje i do vašich mezilidských vztahů. Seznamte se s nejčastějšími příznaky:
- Psychické: Ztráta pracovního nasazení, lhostejnost k práci i k případným chybám, celkové negativní vnímání sebe sama i svého okolí, neschopnost soustředění, pocit nedostatečného uznání ze strany zaměstnavatele i kolegů a tak dále.
- Fyzické: Nechutenství, nespavost, náchylnost k nemocím, problémy s dýcháním, špatné zažívání, pocit vyčerpanosti nebo svalové napětí.
- Sociální: Neschopnost angažovat se, omezení kontaktů s klienty i kolegy, konflikty v soukromém životě, dlouhodobý problém s pracovním výkonem.
Jak z toho ven
Pokud člověk dospěje do fáze vyhoření se vším všudy, je možné to zase napravit. Sami to ale asi nezvládnete. Co tedy s tím?
Tip! Najděte si nejbližší fitko nebo wellness, kde můžete platit s Edenred poukázkami a dopřejte si zasloužený relax.
Velká část z nás používá Edenred Card takřka každý den. Co ale dělat, když se její platnost nachýlí ke konci? I karta, která už si své odsloužila, může být stále užitečná!
Češi si myslí, že dokážou rozeznat zdravé od nezdravého jídla a že mají přehled o zásadách zdravého stravování. To však neznamená, že jim skutečně rozumí a dodržují je.