Vánoční čas je pro mnoho firem příležitostí poděkovat svým zaměstnancům za celoroční úsilí. Tradiční způsoby odměňování, jako jsou vánoční večírky, teambuildingy a dárkové poukazy, si proto stále drží největší oblibu mezi majiteli firem a personalisty. Vánoční oslavu plánuje pro své zaměstnance uspořádat bezmála 65 % firem, zatímco zhruba 37 % z nich jim věnuje dárky nebo poukazy. Vyplývá to z listopadového průzkumu[1] Recruitment Academy ve spolupráci se společností Edenred. „Data z průzkumu potvrzují, že v oblibě zůstávají tradiční formy ocenění, jako jsou vánoční večírky a teambuildingy, které podporují týmového ducha. Vedle toho ale roste zájem také o personalizované benefity, jako například dárkové poukazy nebo příspěvek na volnočasové aktivity. To odráží snahu firem přizpůsobit se různorodým potřebám zaměstnanců a dlouhodobě sílící poptávku po flexibilitě ze strany zaměstnanců,“ dodává Aneta Martišková, členka vedení společnosti Edenred.
Nejpopulárnější je materiální odměna
Ve firmách ale letos nebude nouze ani o další oblíbený benefit v očích zaměstnanců – finanční odměny. Bonusy nad rámec běžné mzdy na konci roku, takzvaný „třináctý“ či „čtrnáctý“ plat, plánuje vyplácet až 30,4 % firem. Jinou formou finančního bonusu své zaměstnance obdaruje 32 % společností. V pomyslném žebříčku oblíbenosti tak tyto formy odměn představují třetí a čtvrtou příčku. Jako další plánované „novoroční“ odměny personalisté v 29,4 % případů uvedli příspěvek na volnočasové aktivity. Naopak mezi méně časté benefity s koncem roku patří příspěvek na zdraví (16,7 %) nebo placené volno navíc (12,7 %).
Ocenění i motivace do nového roku
Benefity s koncem roku mohou z pohledu zaměstnavatele plnit hned několik důležitých rolí najednou. Například jde o efektivní způsob, jak budovat vztah zaměstnanců k vlastní značce nebo se odlišit na trhu práce. „Vánoční benefity jsou ideální příležitostí, jak zaměstnancům poděkovat za jejich práci a motivovat je do dalšího roku. Pro mnoho firem je to nejen způsob ocenění, ale i šance posílit loajalitu a vytvořit příjemnou atmosféru v týmu. Ačkoliv materiální formy odměny patří mezi ty nejoblíbenější, dlouhodobě roste i zájem o benefity, které reflektují potřebu rovnováhy mezi prací a osobním životem, a to především u mladších generací zaměstnanců,“ říká José Kadlec, spoluzakladatel Recruitment Academy.
[1] Sběr dat průzkumu „Péče o duševní zdraví & Trendy mezi zaměstnavateli 2024“ probíhal prostřednictvím platformy Survio od 21. listopadu do 3. prosince 2024, na vzorku 102 respondentů z řad personalistů.