ČESKÝ AI START-UP CAREBOT ZÍSKAL MDR CERTIFIKACI ZDRAVOTNÍHO PROSTŘEDKU | Články | Edenred

ČESKÝ AI START-UP CAREBOT ZÍSKAL MDR CERTIFIKACI ZDRAVOTNÍHO PROSTŘEDKU | Články | Edenred

Czech Republic
Carebot | umělá inteligence | zdraví

ČESKÝ AI START-UP CAREBOT ZÍSKAL MDR CERTIFIKACI ZDRAVOTNÍHO PROSTŘEDKU

10. 6. 2024

Právě umělá inteligence od Carebotu analyzuje rentgeny plic a identifikuje potenciální nálezy důležité pro prevenci i včasnou diagnostiku. Pomáhá lékařům přesněji a rychleji určit co se nachází na jednotlivých snímcích, a to bez změny lékařova postupu. Nyní česká firma oznámila mimořádný úspěch na poli modernizace zdravotnictví. Jako jediná tuzemská společnost zabývající se umělou inteligencí získala MDR IIa certifikaci zdravotnického prostředku. Obdržení licence otevírá dveře nejen pro zavedení systému Carebot do českých nemocnic, ale umožňuje expanzi celé Evropě.

Certifikaci jsme získali v rekordně krátké době. Obvykle trvá celý proces roky, nám zabral jedenáct měsíců, což dokládá kvalitu softwaru, který jsme vyvinuli,” říká Matěj Misař, spoluzakladatel a výkonný ředitel Carebotu.

Veřejná prezentace softwaru umělé inteligence pro analýzu rentgenových snímků plic Carebot proběhla 20. března 2024 v Praze. Při té příležitosti proběhl i kulatý stůl odborníků z řad českého zdravotnictví: AI v českých nemocnicích. Panelové diskuse se zúčastnili zástupci ředitelů nemocnic, primářů oddělení, i vlastníků zdravotnických zařízení. MUDr. Jiří Gerold, MUDr. Jakub Fejfar, předseda představenstva Nemocnice AGEL, MUDr. Ing. Vladimír Dvořák, primář urgentního příjmu Nemocnice Příbram nebo Michal Šindler z GAIN VENTURES / Innova Healthcare.

„V Gain ventures máme výhodu, že provozujeme zdravotnická zařízení a zároveň rozumíme moderním technologiím. V rámci Carebotu jsme tak investicí skloubili dvě tyto dovednosti do jedné a budeme Carebot podporovat i dále,“zmínil u kulatého stolu Michal Šindler z GAIN VENTURES.

civilizacni-choroby-wellbeing_1216x552px

Umělá inteligence je budoucnost (podnadpis)

V posledních měsících umělou inteligenci testovali i v nemocnici Nový Jičín, který patří do sítě AGEL. Její funkčnost i efektivitu si pochvalují a plánují její další nasazení do celé sítě:

„Umělá inteligence je budoucnost. Carebot byl pro nás přirozená volba i z toho důvodu, že se jedná o českou firmu. A moc gratuluji k získání MDR certifikace. Momentálně jsme v rámci pilotního testování Carebotu a věřím, že naší spolupráci přetavíme i do běžného provozu v rámci sítí Agel,” gratuloval k získání certifikace Jakub Fejfar, ředitel nemocnice AGEL Nový Jičín.

Umělá inteligence ale nemusí pomáhat jen radiologům. Benefity nasazení na urgentní příjem Nemocnice Příbram popisoval její Náměstek a zároveň primář urgentního příjmu pan Vladimír Dvořák.

„Carebot nyní využíváme jako první čtení, když pacient přijde na urgentní příjem, osnímkujeme ho a první hodnocení udělá AI. Tento proces zvedá efektivitu naší práce až o hodinu,”

Carebot již byl nasazen v pilotním testování ve více než deseti nemocnicích v Česku a na Slovensku, o nasazení mají zájem také v Polsku, Německu i Velké Británii.

„Nyní se chystáme rozšířit naše služby do dalších oblastí medicíny, včetně mamografie a hodnocení rentgenových snímků skeletu, což Carebotu umožní asistovat lékařům při identifikaci snadno přehlédnutelných fraktur a kostních lézí,” dodává Misař.

Právě v mamografiích může AI pomoci při druhém, či třetím čtení mamografických snímků a zachytit tak i tu nejmenší lézi, která by lékařům mohla uniknout.

Závěr:

Umělá inteligence se stala klíčovým nástrojem v časné diagnostice z mnoha důvodů. Jedním z nich je schopnost AI analyzovat obrovské množství dat s rychlostí a přesností, kterou lidský mozek nedokáže dosáhnout. To znamená, že dokáže identifikovat i ty nejsubtilnější vzory nebo anomálie, které by mohly naznačovat výskyt nemoci, ještě předtím, než se objeví klinické symptomy. Díky strojovému učení AI také dokáže neustále zdokonalovat své schopnosti na základě nových dat a zkušeností, což ji činí stále efektivnější a přesnější v diagnostice. Navíc, umělá inteligence může být nasazena na diagnostiku různých nemocí zároveň, což zrychluje proces a umožňuje lékařům lépe porozumět komplexním interakcím mezi různými faktory spojenými s nemocemi. To vše přispívá k tomu, aby byla diagnóza stanovena co nejdříve, což je klíčové pro úspěšnou léčbu a zlepšení prognózy pacientů.

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024