Co je to wellbeing? | Články | Edenred

Co je to wellbeing? | Články | Edenred

Czech Republic
finance | kolegové | smysluplnost | společnost | vztahy | wellbeing | zdraví

Co je to wellbeing?

8. 4. 2024

Wellbeing se dá do češtiny nejlépe přeložit asi jako blaho, pohoda nebo správný přístup ke všem oblastem svého bytí, což je sice spíše opisný výklad, ale zahrnuje vše podstatné. V největší obecnosti jde o celkovou starostlivost o sebe sama, kterou můžeme rozdělit na péči o svou duši (mentální zdraví), tělo (fyzické zdraví) a svůj životní postoj vzhledem k ostatním či planetě. Proto jsme na tyto kategorie rozdělili také náš blog, jak vidíte v kartách nahoře.

Fenomén wellbeingu je o kvalitním a spokojeném prožití života v odpovídajícím – přejícím a nápomocném – prostředí, na jehož stavu se svou měrou také podílíme. Je o nesobeckém žití a navazování vztahů, v nichž se cítíme komfortně a nejsou toxické. Je také o potřebě bezpečí a stability, když budeme naplňovat své sny a tužby.

Pro úplné pochopení výrazu je také důležité říct, že činnosti, které vykonáváme, nám generují (mohou generovat) kýžený pocit blaha například ve formě uspokojení z dobře odvedené práce. A právě o to jde. Samotné vykonání práce ovšem je naší povinností, nikoliv wellbeingem. Již z obtížnosti úvodní definice je patrné, že tady jde o hlubší aspekty spokojeného života než včas odevzdaný úkol, odpolední procházku, horkou koupel, brzký spánek nebo zužitkování zbytků z předchozího dne, ačkoliv všechny tyto aktivity na celku jednoznačně participují.

losos-s-chrestem-obed-wellbeing_864x540px_1

Na tomto blogu najdete články, které se dotknou všech pěti základních stavebních kamenů wellbeingu – smysluplnosti, vztahů, financí, zdraví, společnosti. Autory zdejších článků jsou odborníci s letitými praktickými zkušenostmi, tudíž jejich texty nejsou „mlácením prázdné slámy“, ale mohou vám dát nový impulz, nasměrovat vás tím správným směrem, pokud máte pocit, že chcete svůj život zlepšit. Možná si neuvědomujete, že něco, co děláte běžně a připadá vám to „normální“, vede k vaší nespokojenosti. Nebojte se, nejste v tom sami. Ale taky třeba víte, s čím jste nespokojeni, ale nevíte, kde nebo jak potřebnou změnu odstartovat. Nebo trošku slepě věříte nějakému mýtu, přestože víte, že není příliš důvěryhodný, ale cítíte se být svázáni situací a nechcete už udělat ani krok vedle. Či jste pouze zvědaví a rádi se dozvídáte nové věci a zdokonalujete se v tom, co už znáte a umíte? Pro jakýkoliv z těchto pocitů je wellbeing přínosný, ať už je to touha po změně, síla něco změnit nebo radost z již získaného.

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024