Před příchodem léta se v mnohých z nás probouzí touha začít se sebou něco dělat. Nicméně po celém dni stráveném v kanceláři, kdy se věnujeme pracovním projektům a poradám, už nemáme dostatek energie na to, abychom se vydali do posilovny na hodinu cvičení. Naštěstí můžeme něco udělat pro své zdraví a fyzickou kondici přímo ve svém pracovním prostředí.
Kromě obvyklého protažení existuje celá řada cviků, které můžeme provádět přímo za kancelářským stolem. Je výhodné se dohodnout s kolegy a motivovat se navzájem, dosáhneme tak lepších výsledků. Cvičení nám pomáhá nejen získat hezkou postavu, ale také narušuje stereotyp pracovního prostředí a přivádí nás na nové myšlenky, což zlepšuje naši produktivitu.
Zvedání nohy
Cvik na posílení dolní části těla možná na první pohled vypadá jednoduše, ale zpočátku nám může přinést určité nepohodlí. Když sedíme na židli, natáhneme jednu nohu rovně a zvedneme se bez jakékoli opory na druhé noze. Optimální je opakovat tento pohyb alespoň 10krát pro každou nohu ve více sériích. Samozřejmě začínáme podle svých možností a nepřetěžujeme se. Existuje také jednodušší varianta tohoto cviku, kdy nohu před sebou natáhneme a lehce si ji opřeme o patu s prsty směřujícími nahoru, a pak se zvedneme na druhé noze.
Podřepy
Klasické dřepy by asi nikoho z nás nelákaly dělat přímo v kanceláři, ale můžeme si zvolit alternativu nazývanou podřepy. Tyto cviky dokonale posilují nejen hýždě a stehna, ale také střed těla a břicho. Intenzitu můžeme nastavit sami pomocí šířky rozkročení. Odvážlivci mohou přidat i skok, ze kterého jemně dopadnou do podřepu. Pokud máte problémy s koleny, stačí se jen lehce zhoupnout na špičky.
Chůze a výpady
Pro cvičení nemusíme chodit nikam po chodbě nebo venku na chodníku. Stačí, když chodíme na místě, ale při tom zvedáme kolena až do úrovně kyčlí. Tímto jednoduchým kardiovaskulárním cvičením se ohřejeme a rozproudíme krev, přičemž můžeme zapojit také paže. Při výpadech vykročíme jednou nohou dopředu do pokrčení a vrátíme se zpět, střídáme nohy. Výpady můžeme provádět nejen dopředu a dozadu, ale také do stran.
Tato pětiminutová rutina je zaměřená na rozcvičení, protažení a komplexní posílení celého těla a jeho středu. Cvičení je vhodné pro muže i ženy. Při cvičení se ujistěte, že máte rovná záda, pevné břicho, nemáte předsunutý krk a nezapomínejte dýchat. Nemusíte provádět všechny cviky najednou, můžete si je rozložit během celého dne. Protahování by mělo být příjemné a cílem není přepětí těla, abychom se cítili unavení a bolelo nás všechno.
Pokud patříte mezi lidi, kteří se rychle nadchnou, ale také rychle ztratí motivaci, je dobré si stanovit pravidelný čas na cvičení a v kalendáři si vytvořit připomínky. Také je užitečné zaznamenávat své pokroky. Zapište si do rohu svého diáře počet opakování a sérií a začněte s lehkou intenzitou, postupně přidávejte. Brzy si všimnete radosti, když po 14 dnech zvládnete v téže době o tři série více než na začátku, a to vás povzbudí k dalšímu zlepšování.
V následujícím videu si k tomu můžete dále procvičit šikmé břišní svaly, rotátory páteře, hýžďové svaly a také ramena.
Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.
Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.