Jak se v restauraci dobře a kvalitně najíst? | Články | Edenred

Jak se v restauraci dobře a kvalitně najíst? | Články | Edenred

Czech Republic
restaurace | wellbeing | zdravá strava | životní styl

Jak se v restauraci dobře a kvalitně najíst?

14. 3. 2024

Ačkoli všichni víme, že jedině u domácího jídla máme kontrolu nad jeho složením, návštěva restaurace je součástí naší kulturní tradice a životního stylu. Není proto potřeba se jí vyhýbat. Důležité je umět si správně vybrat, dokázat si říct o menší porci a občas se nebát vyzkoušet něco nového – indické, thajské, vietnamské jídlo zpestří váš obvyklý jídelníček. Vždy ovšem pozor na velikost porce!

Roli také hraje účel návštěvy restaurace. Pokud se jedná o speciální příležitost, jejímž cílem je gastronomický zážitek, bude váš výběr jiný, než když jdete na každodenní oběd. V takovém případě si jídlo vychutnejte a až tolik neřešte, jestli zrovna přijmete ideální množství kalorií.

Pokud však chodíte do restaurace několikrát týdně, je potřeba vybírat o něco důkladněji. Možností je vyhledat si nabídku daného podniku na internetu, takže si už dopředu vyberete „vhodné“ jídlo. Ostudou také není nedojíst a nechat si jídlo zabalit domů.

Jak vybrat „vhodné“ jídlo v restauračních zařízeních?

3 základní pravidla správného výběru:

  1. Vybírejte libové druhy masa, ryby nebo vegetariánské pokrmy s tofu, sójou, luštěninami apod.
  2. Vyvarujte se sladkých a smažených pokrmů či tučných omáček (smetanových, sýrových apod.).
  3. Nezapomínejte na zeleninu.

Orientační pomůckou pro vás může být pravidlo „zdravého talíře“. To říká, že ideální pokrm je tvořen z 50 % zeleninou, z 25 % přílohou a 25 % bílkovinou. Pokud jste aktivnější a máte větší energetický výdej, přidejte množství přílohy.

Sladká jídla nejsou vhodná, jelikož většinou obsahují mnoho jednoduchých cukrů, tuků a nízký podíl bílkovin, proto tolik nezasytí a brzy zase budete mít hlad. Smažená jídla také obsahují mnoho tuku, který s sebou nese i spoustu energie, a při jeho nesprávném použití mohou vznikat pro tělo nevhodné látky. Nevybírejte si tedy smažená jídla ani smažené přílohy. Zbystřit se vyplatí také u smetanových omáček, tučných sýrů, slaniny apod.

Pokud pokrm neobsahuje zeleninu vařenou či syrovou sám o sobě, je vhodné si přiobjednat malý salát.

Mezi nejvhodnější přílohy patří: vařené brambory, dušená rýže, těstoviny, bulgur či kuskus.

Nebojte se poprosit obsluhu o obměnu vašeho pokrmu. Například místo hranolek požádejte o brambory, místo knedlíků o rýži, u „vepřa knedla zela“ si dejte jen poloviční porci knedlíků a místo toho poproste o dvojitou porci zelí apod.

polevka-jako-hlavni-jidlo-obed-wellbeing_864x540px_1

Salát k obědu? Ano, ale záleží jaký...

Dnes už rozhodně neplatí, že zeleninový salát bude miska nedochucené zeleniny, ba naopak, jde o velmi variabilní pokrm, který vám umožní vyzkoušet neobvyklé kombinace. Pamatujte ale, že samotný zeleninový salát jako oběd rozhodně nestačí. Vždy by měl obsahovat i nějaký zdroj bílkovin – libové maso, rybu, vejce nebo méně tučný sýr. Vhodné je také sálat doplnit celozrnným pečivem. K lehkému salátu si klidně dopřejte polévku.

Raději se vyvarujte salátů s majonézovými či jinými vydatnými dresinky, smaženými krutony, slaninou, smaženým masem atd. I když to tak možná nevypadá, jsou takovéto saláty energetickou bombou.

Pozor na polévky

Pokud před hlavním chodem polévku vyžadujete, vybírejte si vývary nebo zeleninové polévky bez jíšky a smetany. Při výběru vydatné polévky (např. gulášová nebo i zahuštěná zeleninová) je lepší si dát lehký hlavní chod – třeba zeleninový salát s libovým masem či rybou.

Jde to i ve fastfoodu

Dokonce i v řetězcích rychlého stravování se dá najít vyhovující pokrm. Například hamburger má pověst největšího nepřítele, ale za určitých podmínek se může jednat o kvalitní pokrm. Klíčovou ingrediencí je kvalitní libové maso a absence tučných přísad – slanina, tučný sýr nebo majonéza. Další možností je také odložit vrchní polovinu bulky. Vhodnou volbou mohou být také wrapy s kuřecím masem (ideálně nesmaženým), ale pozor – některé obsahují tučné dresinky.

Autorka Hana Pávková Málková

Další články

wellbeing | pohyb | radost | aktivní život

Pohyb je radost

Všichni moc dobře víme, že bychom se měli hýbat. Pohyb je velmi často prvním krokem na naší cestě za zdravějším životním stylem. Proč tomu tak je? Spánek většina z nás neřeší, v jídle a pití se nechceme příliš „omezovat“, a tak si pořídíme tenisky, kolo nebo permici do fitka. A je to dobře, protože naše tělo bylo stvořeno k pohybu a trpí, když ho nepoužíváme.

Číst více1. 7. 2024

kondice | forma | léto | wellbeing | zdraví

Dostat se do formy před létem můžete i v kanceláři

Začátek dovolenkové sezóny je tady! Ale nezoufejte, získání kondice není problém ani při dlouhodobém sezení v kanceláři.

Číst více19. 6. 2024

rakovina prsu | moderní medicína | mamografie | wellbeing | AI

Rakovina prsu - příznaky a inspirativní příběhy

Na rakovinu prsu zemře každá dvanáctá žena. Ve vyspělých zemích čísla nemocných stále rostou, jak nemoc včas rozpoznat?

Číst více3. 6. 2024