Kromě zátěže zad způsobuje dlouhodobé sezení u počítače také výrazné přetížení našich očí. A když konečně vypneme pracovní notebook, často sáhneme po mobilním telefonu nebo tabletu, čímž nedáváme našim očím dostatečnou šanci na regeneraci.
Při sledování monitoru lidské oko mrká méně, než je nutné. Během mrknutí se víčko uzavře a tenký slzný film se rozetře, což pomáhá očistit a zvlhčit oko. Pokud k tomu dochází méně často, můžeme pociťovat nepříjemnou suchost, která se někdy mění v pálení, tlak nebo pocit, že nám něco spadlo do oka.
Odborníci tvrdí, že oči jsou přetěžovány již po dvou hodinách strávených u počítače. Jsou unavené, bolí, zvýšeně citlivé na světlo a následuje bolest hlavy, celková únava a nedostatečná soustředěnost. Nemusíme se zmiňovat o samotném zhoršování zraku.
Jak pečovat o oči?
Abychom očím pomohli, je nejjednodušším řešením začít s jejich šetřením. V každé volné chvíli bychom měli odvrátit oči od monitoru. Důležité je také často větrat a relaxovat, což pomůže nejen očím, ale i celému tělu. Pokud začneme pociťovat suchost a pálení, měli bychom několikrát za sebou mrknout nebo na chvíli zavřít oči, aby se slzný film mohl obnovit.
Je vhodné navštívit lékárnu a zakoupit oční kapky, které fungují jako umělé slzy, a další oční lubrikanty. Existuje mnoho typů očních kapek, které se liší podle věku a konkrétních potíží. Je proto dobré nechat si v lékárně poradit, které kapky jsou pro nás nejvhodnější.
Dají se oči cvičit?
Nejjednodušší cvičení na uvolnění přetížených očí je tzv. pravidlo „20-20-20“. Každých 20 minut si udělejte 20sekundovou přestávku a dívejte se na něco vzdáleného přibližně šest metrů (20 stop). Abyste si tuto rutinu zažili, je dobré dát si na mobilu nebo hodinkách připomínku. Ucítíte, že vaše oči jsou méně unavené.
Možná budete překvapeni, ale i s očima můžete cvičit. Existuje „oční jóga“ nebo „oční gymnastika“. Ta pomůže očím k posílení i uvolnění. Některé cviky můžete najít v našem videu níže. Neměli bychom také zapomínat na pravidelné oční prohlídky. I když máte pocit, že vidíte dobře, je důležité být pod dohledem odborníka. Lékař může včas odhalit případné oční vady.
Čím méně obrazovek, tím lépe
Po návratu domů z práce bychom se měli snažit omezit používání displejů. I když je těžké odolat pokušení chytrých telefonů, děláme to pro naše vlastní dobro a chráníme tak své zdraví.
Místo používání tabletu se vydejme na procházku, navštivme přátele, připravme si něco dobrého k jídlu nebo si jednoduše odpočiňme s knížkou místo oblíbeného seriálu. Kvalitní a vyvážená strava také ovlivňuje naše oči. Čerstvá zelenina a ovoce mají prospěch nejen pro oči. Nesmíme také zapomínat na dostatečný přísun tekutin. Našim očím prospěje i dostatek kvalitního spánku.
A nyní zavřete tento článek a zadívejte se na předmět alespoň šest metrů do dálky na 20 vteřin!
Autor Jiří Zadina
Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.
Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.