Soustředění na práci z domova může být občas náročné
Práce z domova má řadu výhod, jako je úspora času a peněz za dojíždění do práce, a také flexibilitu v organizaci pracovního dne. Nevýhody však také existují. Může se stát, že kvůli drobnostem, které jsme běžně vyřešili u kávy s kolegy, nyní trávíme hodiny na telefonátech nebo online schůzkách. Celý den pracujeme osamoceni a mnohdy nás od práce odvádějí i domácí povinnosti, jako je například úklid nebo vaření.
Jak se tedy lépe soustředit na práci z domova a zajistit efektivitu, abychom nemuseli pracovat do pozdních nočních hodin?
Pracovní prostředí
Všichni nemáme doma k dispozici zvláštní pracovnu s kvalitním psacím stolem a ergonomickou židlí, kde bychom se mohli uzavřít a klidně pracovat. Pracujeme z domova také u jídelního stolu nebo v pokoji s dětmi. To však často znamená časté přerušení práce a nesprávné sezení. Po nějaké době u počítače nás začnou bolet záda a cítíme únavu. Je proto vhodné si zařídit alespoň malý pracovní koutek, kde budeme mít vše potřebné na dosah ruky, od tužky až po tiskárnu.
Pravidelný režim
Pokud víme, že budeme příští den pracovat z domova, je lákavé si dovolit zůstat déle v posteli nebo dělat činnosti, které nejsou spojeny s prací. Z tohoto důvodu je lepší dodržovat pravidelný režim, jako když chodíme do práce. Jinak se můžeme nechat rozptylovat nepracovními činnostmi a ztratit motivaci k práci. To platí i pro spánek. Je lepší jít spát ve stejnou dobu jako obvykle a vyhnout se dlouhým nočním pracovním hodinám, jinak budeme během dne unavení.
Plán práce
Domácí prostředí nás dokáže snadno rozptylovat. Rychle se přesuneme od jedné činnosti k druhé. Posílání e-mailů, práce s pračkou, dokončování prezentace, úklid a další úkoly se mohou stát výmluvou pro odkládání projektů, na kterých pracujeme. Je proto dobré vytvořit si časový plán.
Někomu postačuje seznam úkolů, které musejí být dokončeny do daného dne, a postupně je označovat jako hotové. Jiní potřebují detailní harmonogram. Do takového plánu můžeme zahrnout i domácí práce, které nám umožní odpočinout si od monitoru.
Při vytváření plánu je důležité určit priority, abychom věděli, co je nejdůležitější, a neměli pocit zbytečného spěchu. Někdo stále dává přednost klasickým poznámkám, i když v digitální době jsou k dispozici i skvělé elektronické plánovače.
Fyzická aktivita a protahování
I práce doma v tichu, pokud nás neruší nepředvídatelné okolnosti, může být velmi vyčerpávající. Pokud cítíme, že na nás jde únava, je dobré vstát od počítače a provětrat místnost. Čerstvý vzduch dokáže divy. Poté si můžeme zacvičit a protáhnout se, což pomůže obnovit krevní oběh. Tímto způsobem nejen zlepšíme svou fyzickou kondici a kognitivní funkce mozku, ale také zlepšíme svou náladu a zvýšíme chuť do práce. To nám pomůže být efektivnější, produktivnější a celkově spokojenější při práci.
Udržování koncentrace při práci z domova může být náročné, ale dodržování těchto tipů vám pomůže zvýšit efektivitu a udržet se na správné cestě i ve svém domácím pracovním prostředí. Pojďme se tedy společně protáhnout u videa.
Autor Ondřej Horák
Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.
Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.