Praktická cesta k sebelásce: Jak se mít opravdu rád? | Články | Edenred

Praktická cesta k sebelásce: Jak se mít opravdu rád? | Články | Edenred

Czech Republic
duševní zdraví | sebeláska | wellbeing

Praktická cesta k sebelásce: Jak se mít opravdu rád?

8. 2. 2024

Vaše sebeláska se odráží ve všech vašich vztazích

I když to v první řadě děláte pro sebe, sebeláska vám zároveň pomůže ke zdravějším vztahům – s partnerem, rodinou i přáteli. Jak to?

  • Budete snadněji přijímat lásku a podporu od ostatních, protože budete věřit, že si to zasloužíte – už tím, že jste, ne jen tehdy, kdy se rozdáváte pro ostatní.
  • Budete méně závislí na lidech okolo vás. Díky tomu budou vaše vztahy zdravější a vyrovnanější. Už nebudete čekat, že vás druzí vždy zachrání nebo vysvobodí.
  • Dokážete si nastavit osobní hranice a ty jsou pro zdravý vztah moc důležité. Pomůžou vám předejít frustraci, zneužívání a lépe komunikovat.
  • Když budete laskaví a budete mít pochopení sami pro sebe, snáze ho najdete i pro ostatní. Budete je pak méně soudit.

Jste naprosto v pořádku – i když vám někdo tvrdil opak

Jako malé děti se sebeláskou problém nemíváme. Až s životními zkušenostmi začíná náš vztah k sobě trpět. Možná vám někdo kdysi řekl, že jste úplně leví na sporty. Možná si někdo dělal legraci z vašeho účesu. Nebo jste vyrůstali v rodině, kde se rozdávala jen kritika.

Víte, ony ty negativní komentáře ale často vypovídají mnohem více o člověku, který je řekl, než o vás samotných. Jenže my je přijmeme jako pravdu.

Zkuste se zamyslet nad tím, odkud se vzala ta negativní přesvědčení, která o sobě máte. Nejspíš zjistíte, že nejsou vaše, ale někdo vám je kdysi řekl. A ten někdo vůbec nemusel mít pravdu. Buď vás chtěl shodit, aby se sám cítil lépe. Nebo si myslel, že vás kritikou namotivuje k lepšímu výkonu. Možná to byli rodiče? Tato přesvědčení nejsou vaše a můžete je nechat odejít. Tím uděláte první a moc důležitý krok k sebepřijetí.

Jak se teda začít mít rád?

Budování sebelásky je cesta, která stojí čas a trpělivost. Vede skrze sebepřijetí a jde ruku v ruce s budováním sebevědomí. Připraveni se na tu cestu vydat? Nejdříve se pojďme podívat na vzorce chování, kterých je potřeba se začít zbavovat.

Tímto vaše sebevědomí trpí

  • Dáváte potřeby ostatních na první místo – tím sami sobě říkáte, že jsou důležitější než vy sami. Jenže pečovat o sebe není sobectví, je to nutnost.
  • Mluvíte sami k sobě negativněJak to dneska vypadáš? Tak tohle jsi teda úplně podělala! Říkáte si něco podobného? To je potřeba změnit.
  • Zůstáváte ticho, když s něčím nesouhlasíte – nejspíš se bojíte konfliktu nebo odmítnutí. Ale vaše názory a postoj jsou stejně důležité jako ty ostatních.
  • Srovnáváte se – s kolegyněmi, lidmi na sítích, možná sourozenci. Každý ale máme úplně jiné silné stránky a věřte, že někdo jiný vzhlíží zase k vám.
  • V dětství na vás okolí kladlo hodně vysoké nároky – nikdy jste si proto nepřipadali “dost” a toto přesvědčení si s sebou nesete dál.
  • Ve škole se vám úplně nedařilo, a tak si nevěříte – vaše výsledky ale neurčují vaši sebehodnotu. Je spoustu úspěšných a šťastných lidí, kteří nedostudovali.

Jestli se v těchto situacích poznáváte, je čas začít je vědomě měnit. Jak na to?

Tímto sebelásku a sebevědomí podpoříte

Mluvte k sobě pozitivně

Kdyby se kamarádce nepovedla důležitá zkouška, co byste jí řekli? Nejspíš byste ji utěšili a namotivovali, že napodruhé už to určitě zvládne. Vy si zasloužíte úplně stejnou laskavost a podporu – zkuste sami k sobě mluvit jako k nejlepšímu příteli. Můžete začít pomalu. Třeba tím, že si ráno u zrcadla řeknete, že vám to sluší.

Jestli vám slova sama nepřichází, zkuste si opakovat třeba některou z těchto vět:

  • Věřím v sebe a své schopnosti.
  • Přijímám se taková/ý, jaká/ý jsem.
  • Na mých názorech záleží.
  • Každý den se mám rád/a víc a víc.
  • Zasloužím si lásku už tím, že jsem.

Zaměřte se na pokrok, ne na to být perfektní

Při té honbě za dokonalostí totiž často vůbec nevidíme, jak velký pokrok už jsme udělali. Zkuste si váš velký cíl rozdělit na menší části. Za každou dosaženou úroveň se něčím odměňte. Zastavte se na chvilku, abyste si ten posun vpřed užili.

Uvědomte si, v čem jste opravdu dobří

Skvěle vaříte? Hrajete na klavír? Běháte po horách? To přece jen tak někdo neumí a nezvládne. Každý máme jiné talenty a schopnosti, proto nemá smysl se srovnávat. Vždy tady bude něco, co vám jde i nejde. Zaměřte se na svoje silné stránky a ty rozvíjejte dál.

Odpusťte si za minulé chyby

To, co se vám v minulosti nepovedlo, neurčuje, kým jste teď. Jestli jste se z minulých chyb poučili, opravdu není důvod, proč se z nich pořád vinit a ohlížet se zpátky. Teď už jste přece mnohem dál.

Obklopujte se správnými lidmi

Možná bychom měli říct spíše neobklopujte se lidmi, kteří vás nepodporují. Některá přátelství můžou být toxická. Podkopávání vaší sebedůvěry partnerem zase může být způsobem nebezpečné manipulace. Popřemýšlejte nad tím, jestli ve svém okolí nemáte někoho, kdo vás sráží.

spokojena-zena-wellbeing_864x540px

Cestou k sebelásce vás provede psychoterapie

Změnit vztah k sobě a všechna ta přesvědčení, ve kterých jste dlouhé roky žili, může být opravdu výzva. Jestli jste se rozhodli na sebelásce zapracovat, velkou pomocí může být psychoterapie.

Odborný psychoterapeut vám pomůže rozpoznat a postupně měnit vaše sebekritické myšlenkové vzorce, naučit se laskavosti k sobě samému a uvědomit si svou hodnotu. V bezpečném a důvěrném prostředí. U nás v Hedepy plně online. Přečtěte si, jak psychoterapie online probíhá. Už brzy se vše může začít měnit k lepšímu.

Nebuďte na to sami

Na závěr bychom vám chtěli říct poslední a asi nejdůležitější věc. Je naprosto přirozené v náročné situaci prožívat vlnu emocí, kterou jsme do té doby nepoznali. Každá, skutečně každá krize má svůj začátek, ale má také svůj konec. I ta vaše. A proto, pokud o tom alespoň trochu uvažujete, pozvěte si na pomoc psychologa, psychiatra, psychoterapeuta nebo kouče. Nezůstávejte na to sami. Pomoc u nás najdete u více než 100 terapeutů, z nichž si můžete vybrat někoho, kdo vám sedne, a domluvit si sezení třeba hned na další den. S terapeutem se pak spojíte online z pohodlí domova.

Celý článek společně s dalšími najdete na webových stránkách našeho partnera Hedepy.

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024