Jaké jsou možné příznaky rakoviny prsu?
Přestože rakovina prsu může být asymptomatická v raných stadiích, existuje několik příznaků, kdy by ženy měly zpozornět.
Pokud si všimnete jakýchkoli změn v prsu, je důležité, abyste se okamžitě obrátily na svého lékaře pro další vyšetření. Časná detekce rakoviny prsu může výrazně zlepšit prognózu a zvýšit šance na úspěšné vyléčení.
Kromě toho zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a omezení konzumace alkoholu, může snížit riziko vzniku rakoviny prsu.
Inspirativní příběhy celebrit
Inspirativní příběhy celebrit, které bojovaly s rakovinou prsu, poskytují naději a povzbuzení pro ostatní ženy. Jeden z těchto příběhů je o herečce Angelině Jolie, která podstoupila preventivní mastektomii poté, co zjistila, že má vysoké riziko vzniku rakoviny prsu kvůli genetické predispozici. Její otevřenost a odvaha v boji s touto nemocí pomohly zvýšit povědomí o prevenci a důležitosti pravidelných vyšetření.
Dalším příkladem je zpěvačka Sheryl Crow, která byla diagnostikována s rakovinou prsu v roce 2006. Od té doby se stala hlasitým zastáncem screeningů a vzdělávacích programů zaměřených na prevenci rakoviny prsu.
Jak může pomoci umělá inteligence?
AI využívá algoritmy a strojové učení k analýze obrazových dat s neuvěřitelnou přesností a rychlostí. To znamená, že může pomoci identifikovat i ty nejmenší změny a anomálie na mamografických snímcích, které by mohly být lidským okem přehlédnutelné.
Společnost Carebot, český start-up v oblasti AI ve zdravotnictví, vyvinul systém, který integruje AI do zobrazovacích metod při diagnostice rakoviny prsu. Tento systém umožňuje rychlejší, přesnější a objektivnější analýzu zobrazovacích dat, což může výrazně zlepšit výsledky léčby a snížit riziko chyb.
„Vzhledem k navyšujícímu se počtu pacientek a tím i výkonů se zvyšuje každodenní práce mamodiagnostiků. Při velkém počtu pacientek přes den se tak naše pozornost snižuje, a i když je každá screeningová mamografie kontrolována dvěma lékaři, vždy se to ,třetí oko‘ umělé inteligence hodí. U mě osobně je to zatím jen ve formě jakési berličky, že si zkontroluji pomocí AI, jestli můj nález sedí s jeho názorem, a případně pokud ne, tak se na snímek zaměřím ještě jednou. Zatím nejsem totiž ve fázi, že bych se na umělou inteligenci chtěla spolehnout na 100 %, ale její potvrzení, že tam takzvaně ,nic není‘ mě uklidní a zároveň zkrátí moje rozhodování, čímž mi určitě tedy šetří čas.“
MUDr. Bianka Šovčíková, lékařka VFN
Přínosy AI v diagnostice rakoviny prsu jsou obrovské. Umělá inteligence nám pomáhá objevovat nemoci v raných stadiích, což zvyšuje šance na úspěšné vyléčení. Dále umožňuje lékařům individuálnější přístup k léčbě, což vede k optimalizaci terapie a minimalizaci vedlejších účinků.
Autor Matěj Misař
Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.
Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.