Revoluční přínos v diagnostice
Umělá inteligence je v českém i světovém zdravotnictví využitelná v mnoha oblastech. Výraznou pomoc nabízí v diagnostice, kde je naprosto klíčové včasné odhalení různých onemocnění – ať už jde o neurodegenerativní, nádorové či jiné typy nemocí.
Zářným příkladem je využití v radiologii. Systémy vyvíjené pro detekci nálezů na rentgenových snímcích jsou schopny rychle a s vysokou přesností detekovat a lokalizovat různé typy nálezů. Díky tomu se mohou stát pomocnou rukou lékaře, která diagnostické vyšetření výrazně zrychlí a zpřesní. Přínosy? Vyšší šance na plné uzdravení pacienta a mnohonásobně menší náklady na léčbu.
Například AI systém pro čtení rentgenových snímků je aktuálně testován ve třech českých nemocnicích. Místní týmy radiologů potvrzují, že systém v testovacím provozu přináší benefity.
Z širokého zavedení umělé inteligence do zdravotní péče tak můžeme benefitovat mimo lékaře i my, samotní pacienti.
Pomocník v chirurgii
AI přináší revoluční změny i do následné lékařské péče a terapeutických procesů. Například v robotické chirurgii umožňuje umělá inteligence nejen preciznější diagnostiku, ale i přesnější zobrazování anatomie pacienta. Díky tomu mohou chirurgové přesněji určit optimální postup operace. Robotické chirurgické prostředky na bázi umělé inteligence jsou pak v rukou lékaře schopné provádět komplexní chirurgické zákroky s mimořádnou přesností a minimálním zásahem do organismu. Výsledkem je rychlejší hojení, menší riziko komplikací a kratší doba rekonvalescence pacienta.
Co může taková „pomocná ruka“ přinést chirurgovi? Manipulace s chirurgickými nástroji pomocí robotického systému poskytuje lékaři lepší ergonomii při operaci, kde může být i ten nejmenší faktor rozhodující pro celkový úspěch. Robotické systémy navíc umožňují chirurgům přístup k místům v těle, která by jinak byla velmi těžko přístupná běžnými chirurgickými metodami. Díky vizualizaci a zvětšení obrazu operované oblasti má lékař i mnohem lepší vizuální kontrolu.
Léčebné plány na míru
Díky umělé inteligenci můžeme zefektivnit nejen diagnostiku, ale i samotnou léčbu. AI dokáže analyzovat genetické a historické údaje pacienta společně s jeho anamnézou, to všechno rychlostí blesku. Na základě toho může navrhnout specifický léčebný plán přímo podle konkrétních potřeb každého pacienta.
AI se osvědčuje i ve zlepšení predikce vedlejších účinků léčiv, což minimalizuje nepříjemné komplikace pro pacienty. Díky schopnosti analyzovat obrovská množství dat může také urychlit vývoj léčiv nových.
Benefitů, které může umělá inteligence přinést do zdravotnictví, je nespočet. Zároveň je AI stále předmětem diskuzí a protichůdných názorů. Jak z toho kolotoče ven? Nezapomínejme na jednu věc – umělá inteligence v medicíně je nástroj jako každý jiný. Lékaři opravdu dokáže pomoci k efektivnější práci, zároveň to ale není všespásné řešení. Je třeba naučit se s ní pracovat a využívat ji tam, kde dává smysl – pak může posouvat limity zdravotní péče a pomáhat zachraňovat životy.
I to může být budoucnost naší zdravotní péče. Přitom zavedení některých systémů do praxe nemusí být vůbec těžké. Dočkáme se širokého nasazení v následujících letech?
Autor Matěj Misař
"Inovace a umělá inteligence jako standard zdravotní péče. Se svým mimořádným týmem hledám cesty, jak zlepšit kvalitu zdravotní péče v Česku i Evropě."
Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.
Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.