Lze mít vůbec radost a zažívat štěstí v dobách změn?
Často slýchám, že se lidé chtějí cítit lépe, ale v době plné změn jim to nejde. Inflace. Válka. Globální oteplování. Umělá inteligence. A navíc všudypřítomná změna. V práci, ve společnosti, v našem fungování. Mnoho našich jistot je nabouraných.
Hippocampus a amygdala (části mozku zodpovědné za regulaci našich emocí) jsou aktivované téměř nonstop. Protože jejich historická funkce je primárně obranná, aktivují je především špatné zprávy.
V tomto zahlcení emocemi se velmi těžko dostáváme do plusových hodnot, kde leží radost, spokojenost nebo třeba štěstí. Naše pozornost 3x intenzivněji vnímá špatné zprávy než ty dobré.
Mám pro vás hack, který jsem objevila před pěti lety, odzkoušela a pravidelně se k němu vracím, když jsem dlouhodobě pod stresem.
Proč a jak to funguje?
Představte si to jako začarovaný kruh. Čím více vnímáme stres a nejistoty, tím méně jsme schopni prožívat pocity štěstí. Čím méně jsme schopni prožívat pocity štěstí, radosti a spokojenosti, tím náchylnější jsme k depresím, úzkostem a náš svět se stává negativnějším. A víc vnímáme nejistoty a stres – a kruh se opakuje.
Ze začarovaného kruhu nemusíme vystupovat, stačí poslat impulz opačným směrem. Pocit štěstí dokážeme zvýšit mnoha způsoby. Jedním z nich je vděčnost.
Čím víc jsme schopni vnímat vděčnost, tím víc radosti a štěstí zažíváme. Čím víc radosti a štěstí zažíváme, tím jsou naše problémy menší. Nebo aktivně přehodnocujeme (snižujeme) význam negativních událostí v našem životě.
Spirálu své spokojenosti tedy roztáčím skrze vděčnost.
Vděčnost si lze také představit jako sval, který si můžete vybudovat. Stačí pět minut denně!
Vděčnost není výčitka, ale energie radosti
Než začnu básnit o pocitech vděčnosti, potřebuji se zastavit u možné konotace, kterou tohle slovo nese. Může vám v mysli vyskočit okřídlené „měl/a bys být vděčný/á za …“. Mně tato formulace zní trochu jako výčitka, která nás úplně nemusí přitahovat. Mě popravdě odpuzuje. Zkusme to jinak.
Zkusme si představit vděčnost jako lehký pocit štěstí nebo radosti, který se nám v životě přihodil, a my si ho chceme jen o trochu déle nasvítit, abychom z něj nabrali pozitivní energii.
Vděčnosti se věnuje mnoho studií, nejvýznamněji se o její rozvoj postaral Martin Seligman a jeho pozitivní psychologie. Tyto studie se shodují na tom, že praktikování vděčnosti má dopad na téměř všechny aspekty v našich životech.
Změna myšlení, která nebolí
Vděčnost pomáhá změnit naše myšlení tím, že přesouvá naši pozornost od negativních vjemů k těm pozitivním. K těm, které už v našich životech dávno existují. Vzpomeňte si na pozitivní momenty všedních dnů. Zjistíte, že nejsou černé, ba ani šedé!
Je užitečné si uvědomit, KDO a CO je zdrojem těchto pozitivních momentů. Když máte odpověď na KDO a CO, můžete si jednoduše tyhle zážitky začít ve svém životě násobit.
Autorka Sandra Fridrichová
"Jsem firemní doktor. Spravuji rozbité týmy. Nacházím cestu ze zamlžené firemní komunikace a přináším jasnost, strukturu a pochopení. Provázím firmy proměnou. Lidskou i procesní."
Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.
Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.
Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.