Vděčnost II. | Články | Edenred

Vděčnost II. | Články | Edenred

Czech Republic
deníček | duševní rovnováha | vděčnost | vzpomínky | wellbeing

Vděčnost II.

2. 12. 2023

Jaké jsou dopady vděčnosti?

Výzkumy ukazují, že vědomé praktikování vděčnosti může snížit pocity stresu a úzkosti. Studie ve skutečnosti odhalují, že jediný akt promyšlené vděčnosti vyvolává okamžité 10% zvýšení štěstí a 35% snížení symptomů deprese. Tyto účinky zmizely během tří až šesti měsíců, což nám připomíná, abychom vděčnost praktikovali znovu a znovu.

Popravdě, ponoříte-li se do zkoumání dopadů vděčnosti, nenajdete oblast ve svém životě, která by se nezlepšila (emoční, vztahová, fyzická, mentální, ale třeba i pracovní). Ale i přes to, co víme o vděčnosti, se mnohým z nás nedaří udržet zvyk praktikování déle než pár dní (a místo deníčku vděčnosti raději dokoukáme svůj seriál na Netflixu).

meditace-zena-wellbeing_1216x552px

Pět minut denně změní váš život

Ano. Takhle jednoduché to je. Jednou denně, ráno (za předchozí den) nebo večer se na chvilinku zamyslete, co vám ten den udělalo radost.

Kdo vás potěšil?

Co se odehrálo, že i přes pochmurný den se ve vás na chvilku rozsvítila radost nebo spokojenost? Nebo vděčnost?

Hrajte si a najděte svůj způsob

Někdo miluje ležet v posteli a před usnutím naťukat do svého mobilu jednu dvě věty a s pocitem vděčnosti usnout. Milovníci papíru a tužky si pořídí deníček na své myšlenky a zapisují za svitu lampičky, co jim udělalo radost, praktici využijí pracovní diář a poslední řádku v něm.

Viděla jsem i deníčky vděčnosti ve formě sklenice. Každý den si můžete napsat na papírek, co vás ten den potěšilo, a sledovat, jak se den za dnem vaše sklenice naplňuje. Na konci roku nebo měsíce stačí jednoduše vysypat a přečíst si, co se ve vašem životě odehrává, a připomenout si všechny příjemné okamžiky.

Co se doopravdy změní?

Kromě nových spojení v mozku, na které neurovědci přišli, se stane jedna zcela zásadní věc. Začnete vnímat události ve vašem životě jinak. Snadněji. S větší lehkostí a klidem. Vzpomínám si, jak jsem po pár měsících psaní deníčku prožila těžký den v práci. Večer jsem pak nevěřícně četla svůj zápisek v deníčku vděčnosti. Celou negativní událost jsem ve své hlavě obrátila do toho, co nového mi to dalo do života. Tehdy mi došlo, jak mocný nástroj deníček vděčnosti je.

Autorka Sandra Fridrichová

"Jsem firemní doktor. Spravuji rozbité týmy. Nacházím cestu ze zamlžené firemní komunikace a přináším jasnost, strukturu a pochopení. Provázím firmy proměnou. Lidskou i procesní."

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024