Vliv sedavého životního stylu na naše zdraví a jak si pomoci | Články | Edenred

Vliv sedavého životního stylu na naše zdraví a jak si pomoci | Články | Edenred

Czech Republic
pohyb | sedavé zaměstnání | sezení | wellbeing

Vliv sedavého životního stylu na naše zdraví a jak si pomoci

1. 12. 2023

Během posledních několika desetiletí došlo k dramatické změně životního stylu moderního člověka. Před padesáti lety jsme většinu dne trávili pohybem a seděli jsme jen občas. Náš životní styl se v té době nijak významně neodchyloval od toho, jak jsme se vyvíjeli evolučně.

S nástupem informační doby však došlo ke značné změně, kdy většina populace opustila fyzicky náročnou práci v továrnách nebo zemědělství a začala pracovat za stolem s počítačem. Na tento rychlý přechod na nový pracovní styl však naše těla nejsou připravena.

Dlouhodobé sezení je stále často opomíjeným tématem, i když představuje vážnou hrozbu pro téměř celou současnou populaci. Mnoho lidí nevěnuje dostatečnou pozornost vysedávání a zlehčují jeho potenciální důsledky, s přesvědčením, že se jim přece nemůže nic stát. Moderní člověk prosedí v práci, v dopravních prostředcích nebo doma až 13 hodin denně. A to už je doba, která zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života.

Jakým způsobem nás může dlouhé sezení ohrozit? Tento problém je často přehlížen, přestože ohrožuje téměř všechny lidi v dnešní době. Při zmínce o vysedávání jednoduše pokrčíme ramena a jdeme dál, aniž bychom si uvědomovali, že nás to může přivést k vážným zdravotním problémům. Mezi nejčastější civilizační nemoci spojené s dlouhodobým sezením patří zejména obezita, cukrovka, srdeční onemocnění, osteoporóza, problémy s trávením a psychické problémy. Dnes se podíváme na neduhy pohybového aparátu.

Pohybový aparát

Bolest zad je nejčastější potíží způsobenou špatným sezením. Kromě obecné bolesti zad se mohou problémy projevit také v krční páteři, pažích, rukách, zejména v předloktích, v očích a dalších částech těla. Možná jste někdy navštívili lékaře kvůli dlouhodobým bolestem hlavy a ten vám pomohl zahýbat krkem do všech směrů, až to začalo křupat, a bolest odezněla. To však představuje jen malou část toho, co všechno bolest zad způsobuje v důsledku špatného sezení.

Pasivní sezení omezuje rozsah našeho pohybu a zkracuje šikmé břišní svaly, které vsedě zapojujeme velmi zřídka. Pokud se hrbíme na židli, přestávají úplně pracovat přímé břišní svaly a hýždě, což může vést k oslabení tělesné stability a vzhledu. Ochablé břišní svaly a měkké hýždě zhoršují postavu a mohou vést ke zdravotním problémům. Obecně lze říci, že sezením nám svaly ochabují a zkracují se.

pauza-na-kavu-wellbeing_1216x552px_2

A jak na to? Pohyb je život

Zásadou je při sedavém zaměstnání zavedení pravidelných přestávek od činnosti vsedě. Pokud máte tu možnost, střídejte práci vsedě s prací vestoje. Alespoň každou půlhodinu nebo nejhůře hodinu se zvedněte, vyvětrejte a projděte se.

Důležité je pravidelně pít a protahovat se. Když tělo zůstává v jedné pozici, je důležité kompenzovat nedostatek pohybu. Nejlepší je cvičit ty části těla, které jsou nejvíce zatížené, jako jsou svaly mezi lopatkami, krční páteř, předloktí s prsty, ramena a spodní polovina těla. Často se zapomíná na procvičování nohou. Důležité je také posílit střed těla, který podporuje naši páteř. Kromě toho je dobré cvičit oči, které jsou přetížené, a dechová cvičení na uvolnění stresu.

Autor Jiří Zadina

"Snažím se pomoci lidem najít rovnováhu mezi prací a životem a vytvořit zdravé návyky, které budou moci aplikovat i mimo pracovní prostředí."

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024