Vliv zdravého stravování na výkon zaměstnanců | Články | Edenred

Vliv zdravého stravování na výkon zaměstnanců | Články | Edenred

Czech Republic
stravování | výkon | zaměstnanci | zdravá strava

Vliv zdravého stravování na výkon zaměstnanců

15. 2. 2024

Úloha výživy při podpoře zdraví a výkonnosti zaměstnanců nabývá v posledních letech stále většího významu a lidé se o ni více zajímají. S nárůstem sedavých zaměstnání a silnou kulturou rychlého občerstvení výrazně trpí zdraví zaměstnanců, které následně ovlivňuje jejich výkon v práci. Zaměstnavatelé by proto měli podporovat zdravé stravovací návyky u svých zaměstnanců, a to například poskytováním zdravých jídel na pracovišti nebo organizací workshopů o výživě.

Jak zdravé stravování ovlivňuje výkon?

Výživa hraje zásadní roli v celkovém zdraví a wellbeingu. Správně vyvážená strava poskytuje tělu potřebné živiny, které potřebuje k optimálnímu fungování. Studie ukázaly, že špatná výživa může vést k mnoha zdravotním problémům, jako je obezita, cukrovka, srdeční choroby a dokonce i některé typy rakoviny. Tyto zdravotní problémy mohou způsobit, že zaměstnanci budou více dní práceneschopní, což vede ke snížení produktivity.

zdravy-obed-wellbeing_864x540px

Zdravé a vyvážené stravování dodává tělu živiny potřebné ke správnému fungování.

Na druhou stranu mohou zdravé stravovací návyky podpořit kognitivní funkce, zvýšit hladinu energie a zlepšit náladu. Ve studii publikované v British Journal of Health Psychology se lze dočíst, že jedinci, kteří konzumovali více ovoce a zeleniny, vykazovali vyšší úroveň kreativity, zvědavosti a celkového štěstí. To naznačuje, že zdravá strava může přímo ovlivnit výkon a produktivitu zaměstnance.

Role zaměstnavatelů při podpoře zdravé výživy

Zaměstnavatelé hrají klíčovou roli v podpoře zdravých stravovacích návyků svých zaměstnanců. Těch lze dosáhnout poskytováním možností zdravé výživy na pracovišti, nabídkou workshopů o výživě a wellness programů.

Prostřednictvím našich karet poskytujeme zaměstnancům po celém světě přístup k výběru zdravých jídel, zdravotní péči a wellness, čímž podporujeme kulturu zdravého životního stylu na pracovišti.

Existují různé strategie, které mohou zaměstnavatelé zavést, aby podpořili zdravé stravovací návyky svých zaměstnanců.

Tady je několik příkladů:

  • Poskytněte čerstvé ovoce a zeleninu v kanceláři. Povzbudíte tak zaměstnance ke konzumaci výživnějších potravin.
  • Nabídněte zaměstnancům naši Peněženku Edenred Benefits, kterou lze použít v různých zdravých restauracích a prodejnách potravin. Zaměstnanci si tak mohou vybrat ze široké škály zdravých potravin, což jim usnadňuje dodržování vyvážené stravy.
  • Uspořádejte výzvy a aktivity v oblasti zdraví a wellness, jako například „Týden zdravého stravování“, kde jsou zaměstnanci povzbuzováni, aby sdíleli své zdravé recepty a jídla. Podpoříte také pocit komunity a kamarádství mezi zaměstnanci.
  • Pravidelné výživové workshopy a semináře mohou být také přínosné při vzdělávání zaměstnanců o důležitosti vyvážené stravy a o tom, jak může zlepšit jejich výkonnost a pohodu.

Měření dopadu iniciativ zdravého stravování

Implementace iniciativ zdravého stravování na pracovišti je jen prvním krokem. Stejně důležité je měřit dopad těchto iniciativ na výkon a wellbeing zaměstnanců. Zde přichází na scénu Staffino.

Staffino je online platforma, která firmám pomáhá měřit výkon zaměstnanců a vnímání jejich iniciativ v oblasti zdravé výživy. Poskytuje cenné informace o tom, jak jsou tyto iniciativy přijímány zaměstnanci a jak ovlivňují jejich výkon. Tato data mohou společnostem pomoci vyladit své wellbeing programy tak, aby lépe vyhovovaly potřebám jejich zaměstnanců.

Závěr

Pamatujte, že zdravé stravování má přímý dopad na výkon zaměstnanců. Podporou zdravých stravovacích návyků na pracovišti můžete zlepšit zdraví a pohodu svých zaměstnanců, zvýšit jejich výkon a v konečném důsledku zvýšit úspěch svého podnikání. Nejde jen o poskytování zdravých jídel, ale také o měření dopadu těchto iniciativ a jejich neustálé zlepšování. Právě proto jsou Edenred a Staffino tou správnou volbou pro zdravou firmu.

Autor: Autorka Karolína Purtzová

"Svou lásku ke psaní jsem přetavila do své profese jako specialistka na obsahový marketing. Ve Staffino pracuji od roku 2022 a věnuji se psaní článků a případových studií ohledně CX a EX."

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024