Voda je život | Články | Edenred

Voda je život | Články | Edenred

Czech Republic
Edenred | pitný | režim | tekutiny | voda | wellbeing

Voda je život

26. 7. 2023

Voda je pro nás nesmírně důležitá, a právě proto je také tématem mého prvního příspěvku zde na wellbeing blogu. Voda totiž tvoří většinu našeho těla a je na ní závislé obrovské množství procesů (např. detoxikace, metabolismus živin, termoregulace, kvalita kůže apod.). Dalo by se tedy říct, že pitný režim je ještě důležitější než ten stravovací. Naštěstí v něm není potřeba hledat žádné složitosti.

kolegove-na-obede-wellbeing_864x540px_2

Pitný režim je možná ještě důležitější než ten stravovací.

Pro správnou hydrataci našeho organismu bychom měli preferovat čistou vodu nebo neslazené čaje a vyřadit slazené nápoje, které jsou zdrojem prázdných kalorií. Obecně je dobré denně vypít 30–40 ml čisté vody na 1 kg tělesné váhy. Samozřejmě v závislosti na počasí, fyzické aktivitě atd.

Klíčová je také kvalita vody, a proto je vhodné použít aspoň základní filtr (např. filtrační konvici) a vodu následně uchovávat ve skleněných nádobách. A pro zvýšení její využitelnosti v těle ji můžeme také obohatit kvalitní solí (např. himálajská a maldonská) nebo elektrolyty.

Každý den vypijte aspoň 30 ml čisté vody na 1 kg tělesné váhy. Začněte hned po probuzení velkou sklenicí vlažné vody pro doplnění ztracených tekutin. Naopak je velmi důležité příliš nepít 30 minut před jídlem, během jídla a 30–60 minut po jídle kvůli optimálnímu průběhu trávení. A pokud na pitný režim během dne zapomínáte, mějte nádobu s vodou neustále s sebou a na očích.

Stimulanty jako šálek kávy nebo zeleného čaje mohou pro někoho být pohodovým rituálem pro zlepšení nálady. Mnoho z nás tím ale kompenzuje nedostatek energie nebo spánku, což je nebezpečný začarovaný kruh. Kofein bychom rozhodně neměli zneužívat. V rozumném množství (1–2 šálky) je vhodné ho využít mezi 9:00–15:00 (ne na prázdný žaludek) a vybírat si nápoje v maximální kvalitě, protože kvalitní káva a zelený čaj mohou mít spoustu dalších benefitů pro naše fyzické i duševní zdraví.

voda-wellbeing_864x540px

Preferovat bychom měli čistou, filtrovanou vodu uchovávanou ve skle.

K pitnému režimu neodmyslitelně patří také téma alkoholu. Ten působí na naše tělo jako jed a při konzumaci večer také snižuje kvalitu spánku. Nicméně občas si sklenku dopřát můžeme. Nejlepší volbou je kvalitní červené víno z Itálie, Francie nebo Jižní Ameriky (Primitivo, Malbec, Merlot apod.). To totiž ve správném množství také podpoří náš střevní mikrobiom. Pokud to s množstvím alkoholu přeženeme (více než dvě sklenice), bude dominovat pouze jeho negativní efekt.

Autor: Edenred Wellbeing Ambasador Vojta Urban

„Fungování lidského těla je moje vášeň. Už přes 10 let pomáhám lidem pochopit jejich individualitu a nastavit životní styl na míru jejich genetice (spánek a biorytmy, výživa, pohyb, worklife balanc a mentální wellness) pro celkové zdraví, více energie, spokojenosti i produktivit. S mými kolegy v Urbanlife razíme komplexní přístup ke zdraví i životnímu stylu a pracujeme s osobními klienty i zaměstnanci ve firmách. Našimi klienty jsou například Unilever, Vodafone, Heineken, Equa bank, Red Hat, Total a další.“

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024